1800-5M-37 PIX
1800-5M-37 PIX
Home/Store/Belts - PIX/Timing Belts
SKU MTB-06561
In stock
1
Product Details
Weight: 0.27 kg
[tab name='Specification']
1800-5M-37 HTD
Brand: PIX
Belt Type: TorquePlus®-XT2 High-Power Timing Belt
Dimension(s):
Pitch Length (Lp) = 1800mm
Pitch (P) = 5mm
Top Width (W) = 37mm
Thickness (D) = 3.8mm
Tooth Height (H) = 2.06mm
Number of Teeth : 360
Temperature Resistance: Upto +100°C